Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya; en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği digital platformdur.
Sosyal medya mecralarını düzgün bir şekilde kullanmasını başarabilen firmalar güçlü bir kurumsal kimlik oluşturmanın yanı sıra Ürün ve hizmetlerin doğru bir şekilde tanıtımına büyük katkılar sağlar

Sosyal medya platformları, bir markanın Facebook, İnstagram, Twitter, LinkedIn gibi dünya çapında kabul görmüş ve milyonlarca kullanıcısı olan sistemlerde var olmasını  sağlar. Marka ya da kişi,Hedef kitlesini daha fazla genişletebilir ve en önemlisi de kendisini, algısını, tarzını, düşüncesini özgürce insanlarla paylaşabilir. Instagram’ı seçerek sadece fotoğraflarla daha seviyeli şekilde kendini yansıtabilir, Youtube’u seçerek sadece videolarla kendini yansıtabilir, Linkedin’i seçerek tamamen kurumsal ya da Snapchat’i seçerek eğlence odaklı olabilir. Facebook’u tercih ederek de her alanda istediğiniz şekilde kendinizi yansıtabilirsiniz..

Sosyal medya; televizyon gazete ve film gibi geleneksel medya mecralarından daha çok tercih edilir.  Çünkü;

  1. Bu mecralardan daha fazla erişilebilir durumdadır.  Sosyal medya, herkes tarafından kullanılabilir. Geleneksel medya kontrol altındadır.
  2. Geleneksel medya ortaya çıktıktan sonra değiştirilemez ancak sosyal medyada paylaşımlara yorumlara anında müdahale edilebilir.
  3. Sosyal medya tamamen özgürdür. Bu kadar fazla tercih edilmesinin en büyük nedeni herkesin kendini özgürce ifade edebilmesidir.
Pelikan Yazılım sosyal medya danışmanlığı